گروه کوهنوردی کوهیاران پارس

گزارش برنامه کل خرمن (جبهه شمالی)- حسين قائدي

رشته کوه دنا که مرتفع ترن قله زاگرس را نیز در خود جای داده است دارای خطالراسی به طول تقریبا 60 کیلومتر خط هوائی بوده وبین سه استان کهکیلویه و بویراحمد‚ اصفهان و فارس واقع شده است. این رشته کوه زیبا دارای 44 قله بالای 4000 متر میباشد. خطالراس دنا را میتوان به 3 بخش شرقی , مرکزی و غربی تقسیم نمود:

1_ بخش غربی:

    این بخش از قله کل قدویس به عنوان غربی ترین قله دنا آغاز شده و تا قله  پوتک ادامه پیدا می کند.از قله های مهم این بخش میتوان به قلات بزی،خرسان شرقی و غربی،پوتک و قلات بزی اشاره نمود .

2_ بخش مرکزی:

     این بخش نیز از قله لوکوره  تا گردنه بیژن را شامل شده و بلند ترین ارتفاعات دنا و زاگرس را در خود جای داده است. از قلل مهم این بخش میتوان به قاش مستان یا بیژن3(بام زاگرس) ، مورگل و حوض دال میتوان اشاره نمود.

 

3_ بخش شرقی:

بخش شرقی از خطالراس دنا از گردنه بیژن و قله برف کرمو آغاز شده وتا پازن پیریعنی شرقی ترین قله دنا امتداد می یابد. از قلل معروف این بخش می توان به کل خرمن، نول شمالی و نول جنوبی اشاره نمود.

 قله کل خرمن از سمت غرب سومین قله بخش شرقی رشته کوه دنا می باشد قله ای بسیار زیبا و منحصر به فرد است با مسیرهای صعود از چهار جهت اصلی.هدف از این برنامه صعود قله و دیواره کل خرمن از جهت شمالی میباشد.


مسیر صعود گرده شمالی


روز شمار برنامه

روز اول – چهار شنبه 11/05/1391

ساعت پنج و نیم بعد الظهر با یک دستگاه مینی بوس شیراز را به مقصد روستای دنگزلو از طریق یاسوج و سی سخت ترک میکنیم.


روز دوم- پنج شنبه 12/05/1391

 

ساعت یک و نیم بامداد و پس از گذر از جاده های پر پیچ و خم مسیر مخصوصاً جاده آسفالته – خاکی گردنه بیژن به روستای دنگزلو می رسیم. طبق هماهنگی های لازم با خودمان و روحانی مهمان در روستا(جهت 30 روز ماه رمضان معمولاًاکثر روستا های ایران دارای یک روحانی جهت برگزاری مراسم های مخصوص میباشند) شب را در مدرسه روستا اقامت می کنیم هماهنگی های لازم جهت صعود دیواره و گرده را انجام داده و در ساعت دو و نیم بامداد به استراحت می پردازیم.


هماهنگی جهت صعود


ساعت هفت و نیم صبح و پس از خوردن صبحانه و تقسیم وسایل فنی بین نفرات ، راه افتاده و با یک دستگاه نیسان نیمی از جاده خاکی مسیر منتهی به ابتدای گرده را طی میکنیم.در ابتدای مسیر صعود، یکی از نفرات به علت مشکلی که برایش به وجود آمده از ادامه صعود منصرف شده و با هما هنگی لازم به پایین برمیگردد.تابش آفتاب نوید یک روز بسیار گرم را می دهد و به علت نبود آب در تمام طول مسیر صعود ، همه نفرات 3 لیتر آب با خود به همراه دارند.درساعت سه و نیم بعدالظهر گرمای هوا همه نفرات را کلافه کرده و در این بین اکثر نفرات نیز بیش از دو سوم آب بطری های خود را مصرف کرده و با مشکل جدی کمبود آب مواجه می شویم بنابراین تمام محاسبات مربوط به زمانبندی صعودمان را عوض کرده و با یک تراورس عرضی به سمت دره دنگزلو، خود را به برفچالهای بالای دره رسانده و کمپ شب مانی خود را کناره چشمه آب حاصل از ذوب شدن برف ها  برپا می کنیم.


محل شب مانی


بعد از شام و گفتگوهائی که بین اعضاء در مورد مسائل کوهنوردی و برنامه ریزی های آینده گروه صورت میگیرد در ساعت 10 شب به علت خستگی ناشی از تلاش روزانه همه داخل چادرها خزیده و طولی نمی کشد که به خواب عمیقی فرو می رویم.نیمه های شب سرم را از چادر بیرون می آورم و مسحور این همه زیبائی شب می شوم .مهتاب نور خود را همه جا پراکنده و زیبائی خاصی به محیط اطرافمان بخشیده است.

   روز سوم – جمعه  13/05/1391

ساعت پنج و نیم صبح همگی از خواب برخاسته و بعد از خوردن صبحانه و پر کردن بطریهای آب ،ساغت شش و نیم مسیر را از سمت راست و به طرف گرده ادامه داده و صعود خود را آغاز می کنیم.

حرکت از محل شب مانی

بعد از صعود های متوالی و دست به سنگ شدن های خاص مسیر های گرده ای،ساعت 11 صبح به ارتفاع 4080 متر و ابتدای تراورس زیر دیواره می رسیم.در اینجا تیم دیواره انتخاب شده و سرپرستی آن را رضا کریمی به عهده می گیرد.تیم دیواره به صورت دو کرده دو نفره تقسیم شده و راهی صعود میشوند تیم اول:حمید بذرافکن – سونیا بانشی تیم دوم:آذران حمیدی- فاطمه آزاد


البته در امر اتنقال وسایل نیز 3 نفر از اعضاء ایشان را همراهی و کمک می کنند.تیم گرده نیز بعد از استراحت و برگشتن نفرات پشتیبان، مسیر را به سمت قله ادامه داده و در نهایت ساعت یک و سی دقیقه بعد الظهر موفق به صعود قله 4246 متری کل خرمن شده و بعد از استراحتی کوتاه و گرفتن عکس یادبود به طرف محل شب مانی به راه می افتند .سرپرستی تیم را آقای علی کریمی به عهده گرفته و اینجانب و محمد کریمی نیز جهت پشتیبانی تیم دیواره مسیر برگشت را در پیش می گیریم.


قله کل خرمن

کرده اول دیواره در ساعت 4 بعد الظهر موفق به صعود  شده و به فاصله نیم ساعت کرده دوم نیز موفق به این امر میشود . از مشخصات دیواره میتوان به وجود شکاف های ریز در تمام طول دیواره اشاره کرد که مستلزم جاگذاری ابزارهای میانی با سایز کوچک نظیر شفت،ترای کم و فرند می باشد . طول دیواره بر حسب طول طناب صعود تقریباً 5 طول میباشد که در انتهای مسیر نیز دیواره متشکل از سنگ های پراکنده است که میتوان از عوارض طبیعی نظیر بلوکه ها کارگاه حمایت را برقرار نمود.


تیم دیواره در حال تقسیم وسایل

حمید بذرافکن در حال صعود طول سوم

آذران حمیدی در حال صعود طول اول

آذران حمیدی بعد از کلاهک طول سوم


بعد ازصعود و استراحت و خوردن ناهار راهی محل شب مانی می شویم ساعت پنج و نیم بعد ا لظهر  به محل کمپ رسیده و بلافاصله مشغول جمع آوری کمپ شده و حرکت به سمت پایین را آغاز میکنیم . مسیر برگشت را دره دنگزلو انتخاب کرده و بعد از گذر از برفچال هائی با شیب نسبتاً زیاد به جائی میرسیم که دیگر ادامه مسیر به علت تاریکی هوا و عدم شناخت کافی از مسیر فرود امکان نداشته و مجبور به شب مانی میشویم.
عبور از برفچالها
 

محل شب مانی

بدون شرح

روز چهارم – شنبه  14/05/1391

ساعت هفت صبح و بعد از خوردن صبحانه و جمع آوری وسایل مسیر فرود را ادامه داده و بعد از فرودهای متوالی به وسیله طناب و یا کندن جای پا روی برفچالها ی دره ،ساعت 11 از دره خارج شده و به چشمه پرآبی می رسیم . استراحت مختصری کرده و از طریق یک جاده خاکی که از میان باغهای سیب و گردو میگذرد به روستای دنگزلو میرسیم.البته 3/1 مسیر را با یک دستگاه نیسان طی میکنیم.


 

شیب های تند و برفی مسیر فرود 

فرود با استفاده از طناب 

ساعت دو و نیم بعدالظهر از روستا حرکت کرده و از طریق جاده آباده راهی شیراز میشویم.ساعت نه شب شیراز هستیم
در پایان لازم می دانم از مربیان و دوستان خوبم محمد کریمی – رضا کریمی و علی کریمی به خاطر همیاری و تلاش هایشان جهت هر چه بهتر برگزار کردن این برنامه تشکر ویژه ای داشته باشم . همچنین از دکتر حمید بذرافکن به خاطر کمک های بی دریغ خود در کمک به اینجانب و تک تک اعضاء که بر بنده منت گذاشته و در این برنامه شرکت کردند.اعضاء شرکت کننده از چپ به راست: سوسن اسماعیل بیگی – علی کریمی – محمد کریمی – رضا کریمی-حسین قائدی(سرپرست) – علی نیکبخت – جواد لاریبی – آذران حمیدی(مسئول فنی) – فاطمه حق نگهدار – الهه صابری – اسماعیل شفیعی – علی اکبر گودرزی – فاطمه آزاد – سونیا بانشی – حمید بذرافکن(پزشک تیم) – شیدا ایلخانی
+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۹۱/۰۶/۲۵ساعت ۱۸:۱۶ بعد از ظهر  توسط روابط عمومی گروه کوهنوردی کوهیاران پارس  | 

 

Google


در كل اينترنت
در اين وبلاگ