گروه کوهنوردی کوهیاران پارس

خط الراس شرقی دنا - الهه صابری نیا


  رشته کوه زاگرس طویل ترین رشته کوه ایران است که از شمال شرق تا جنوب کشور امتداد یافته است واگر ادامه شمالی این رشت کوه در آذربایجان را جزو آن محسوب کنیم طول آن به 1700 کیلومتر خواهد رسید. رشته کوه زاگرس را میتوان به 3 بخش تقسیم نمود:

1:  زاگرس شمالی

2:  زاگرس جنوبی

3:  زاگرس جنوبی

زاگرس مرکزی در استان های چهار محال و بختیاری ‚کهکیلویه و بویر احمد و بخشهای غربی فارس واقع شده که بلند ترین قلل زاگرس را در خود جای داده است.و از مطرح ترین آنها میتوان اشترانکوه‚ زرد کوه و دنا را نام برد. رشته کوه دنا که مرتفع ترن کوه زاگرس نیز محسوب میشود دارای خطالراسی به طول تقریبا 60 کیلومتر خط هوائی بوده وبین سه استان کهکیلویه و بویراحمد‚ اصفهان و فارس واقع شده است. این رشته کوه زیبا دارای 47 قله بالای 4000 متر میباشد.در یک تقسیم بندی کلی میتوان خطالراس دنا را به سه بخش شرقی , مرکزی و غربی تقسیم نمود.

1-  بخش غربی:

     این بخش حد فاصل قلل کل قدویس به عنوان غربی ترین قله دنا تا  لوکوره را شامل میشود. که بکر ترین و دور از دسترس ترین قلل دنا را در خود جای داده است. و تنها چند مسیر محدود برای رسیدن به ارتفاعات این بخش وجود دارد که بیشتر آنها نیز در زمستان غیر قابل استفاده هستند.در مورد صعود زمستانی برخی از قلل بخش غربی اطلاع دقیقی در دست نیست.

2-  بخش مرکزی:

     این بخش نیز از قله لوکوره( 4265 متر) تا گردنه بیژن را شامل شده و بلند ترین ارتفاعات دنا و زاگرس را در خود جای داده است. از بلندترین قلل این بخش میتوان قاش مستان یا بیژن 3 (4450)، مورگل (4440 متر)  حوض دال (4250 متر )را نام برد. از قسمت های دشوار این بخش نیز میتوان کاسه خفر را نام برد. این بخش از دنا برخلاف بخش غربی هم از شمال و هم از جنوب قابل دسترسی میباشد. مبادی صعود از جنوب شهرستان سیسخت (دنا) و از شمال روستای خفر و پا دنا میباشند.

  3-  بخش شرقی:

بخش شرقی از خطالراس دنا از گردنه بیؤن و قله برف کرمو (4111 متر)  آغاز شده وتا پازن پیر (4302 متر)  یعنی شرقی ترین قله دنا امتداد می یابد. از قلل معروف این بخش می توان کل خرمن (4180 متر) , نول شمالی (4135 متر) و نول جنوبی (4120 متر ) را نام برد.

  تيرماه1391:

  گزارش برنامه‌ي خط‌الرأس شرقي دنا تا كل خرمن و فرود از دره نول (الهه صابري نيا)

اعضاي شركت كننده: علي كريمي (سرپرست ) الهه صابري‌نيا – زهره‌ اسماعيل بيگي

  روز اول: حركت 4 عصر شنبه از شيراز و 10 شب گردنه‌ي بيژن- شب‌ ماني در بالاترين نقطه گردونه بيژن و آخرين قسمت آسفالت. ارتفاع گردنه 3200

  صبح روز: دوم حركت از گردنه به سمت قله برف كرمو. صرف صبحانه در كنار چشمه‌هاي فصلي در ميان مسير/ صعود قله برف كرمو طي 4 ساعت و ادامه‌ي مسير از روي خط‌الرأس به سمت قله‌ي نمك صعود قله‌ي نمك. فرود از سمت راست نمك ودر واقع عبور از بستر سنگی جهت برداشتن آب. وقوع حادثه‌اي در زير نمك با حل موضوع و پايين آمدن زمان زيادي از دست رفت صرف ناهار در زير نمك و ادامه‌ي مسير تا زير قله‌ي كل خرمن به دليل حادثه پيش آمده و هدر رفتن انرژي زياد شب‌ماني در زير كل خرمن صبح روز سوم :صعود  قله ی كل خرمن و ادامه‌ي مسير تا گردنه‌ي نول فرود از سمت راست گردنه و فرود از دره‌ي نول. دره نول شيب تندي دارد همراه با ريزال‌هاي زياد و در نهايت بعد از عبور از تنگ نول  به انتهای مسیر سعنی چشمه سرداب واقع در كوه گل میرسیم. ادامه‌ي مسير براي برداشتن ماشين از گردنه‌ي بيژن و برگشت به شيراز.

  نكات:

- شيب دره نول تند مي‌باشد و داراي ريزال تندي مي باشد.

  - محل شب ماني در  پرچين‌هاي زير قله كل خرمن  مي‌تواند جاي مناسب و  دور از باد  باشد.+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۱۷ساعت ۱۸:۲۸ بعد از ظهر  توسط روابط عمومی گروه کوهنوردی کوهیاران پارس  | 

 

Google


در كل اينترنت
در اين وبلاگ